من از اون آسمون آبی میخوام ........

گرفتن ويزا برای ايرانيان
نویسنده : مهدی - ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٢/۸
 

اروپا از نظر ویزا گرفتن برای ایرانی ها به سه منطقه بریتانیا، منطقه شنگن(آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند ، یونان) و کشورهای اتحادیه و اروپا شرقی تقسیم می شود. گرفتن ویزای بریتانیا با پاسپورت ایرانی نسبتا ساده است فقط کافی است بتوانید ثابت کنید قدرت پرداخت هزینه های سفر و قصد برگشت به ایران را دارید. در صورتی که دعوت نامه از کسی در انگلیس داشته باشید خود به خود فرد دعوت کننده تعهد برگشت شما به ایران را به عهده می گیرد.
برای گرفتن ویزا باید فرم های مربوطه را که در سایت www.visa4uk.fco.gov.uk قابل یافت است را پر کنید و سپس به همراه ترجمه رسمی سند ملک یا ماشین و ترجمه موجودی و کارکرد حساب بانکی به بخش ویزای سفارت انگلیس در چهارراه استانبول مراجعه کنید. منطق مراجعه به اینصورت می باشد که صبح زود (حدود ساعت شش صبح) برای گرفتن نوبت و سپس حدود ساعت هفت و نیم برای تحویل مدارک باید مراجعه کنید. در حالت عادی یک روز گرفتن ویزا بطول خواهد انجامید. توصیه می کنم در صورتی که بدون پشتیبان مالی و دعوتنامه برای گرفتن ویزا اقدام می کنید تا جایی که می توانید موجودی حساب بانکی خودتان را قبل از گرفتن نامه موجودی برای سفارت انگلیس پر نمایید. هرچه سند ملک یا ماشین بیشتر ارائه کنید به معنی دلیل وابستگی برای بازگشت به ایران هست.
در صورتی که امکان ارائه سند مالکیت ملک یا ماشین ندارید بنظرم بهتر است از طریق موسسه های توریستی که تورهای تفریحی برگذار می کنند اقدام کنید. معمولا زمان تور این موسسه ها بین یک هفته تا ده روز هست ولی در صورت درخواست به شما اجازه می دهند تا دو ماه در انگلیس اقامت داشته باشید(ویزایی که برای شما میگیرند شش ماهه هست). حدود هزینه برای استفاده از این تورها یک و نیم میلیون تومان هست.
داشتن ویزای انگلیس در پاسپورت به شما امکان می دهد تا ویزای استرالیا و کانادا را راحتتر دریافت کنید.

برای گرفتن ویزای اتحادیه اروپا بهتر است از طریق محدوده شنگن اقدام کنید. در صورتی که ویزای شنگن داشته باشید بقیه کشورهای اتحادیه اروپا نظیر سوئیس به راحتی به شما ویزا خواهند داد.
برای گرفتن ویزای شنگن در صورتی که فامیل درجه یک در هرکدام از کشورهای این محدوده داشته باشید می توانید از سفارت همان کشور اقدام کنید ولی در غیر این صورت ( که در واقع منظور از نگارش این مطلب همین حالت است) فقط از طریق چهار کشور فرانسه، آلمان ، اطریش و هلند می توانید اقدام کنید.
به غیر از هلند سه کشور دیگر نسبتا مراحل ساده تری برای دریافت ویزا دارند. سفارت هلند فقط در صورتی که دعوتنامه داشته باشید به شما ویزا خواهد داد! و معمولا به دعوتنامه های غیر فامیلی ترتیب اثر نمی دهد!
برای دریافت ویزا از سفارت های فرانسه، آلمان و اطریش با دعوت نامه باید ترجمه سند مالکیت ملک و ماشین، ترجمه موجودی حساب بانکی به انضمام برگه اشتغال به کار و مرخصی در ایران را به سفارت ارائه دهید. معمولا بین سه هفته تا یک ماه و نیم گرفتن ویزا بطول خواهد انجامید.
در صورتی که دعوت نامه ندارید و میخواهید ویزا بگیرید بهترین گزینه اطریش هست، شما میتوانید با مراجعه به هواپیمایی اطریش در خیابان دریای نور و ارائه مدارکی که در بالا برای گرفتن ویزا با دعوتنامه ذکر شد از Austria Airline در خواست دریافت دعوت نامه کنید فقط به یاد داشته باشید چون تمامی مراحل گرفتن ویزا را خود هواپیمایی اطریش انجام می دهد شما علاوه بر اینکه مجبور خواهید بود بلیط را از آنها بگیرید باید هزینه تهیه ویزا را نیز پرداخت کنید.
ولی بنظرم بهترین راه برای گرفتن ویزای شنگن داشتن یک دعوتنامه (حتی از یک دوست اینترنتی) و مراجعه به سفارت اطریش یا آلمان و ارائه مدارکی دال بر توان مالی و دلیل برای برگشت به ایران است.
به جزء اطریش بقیه کشورهایی که ایرانی ها امکان گرفتن ویزا بدون نسبت فامیلی درجه یک را می دهند از شما می خواهند قبل از رفتن به هریک از دیگر کشورهای محدوده شنگن ابتدا وارد کشور صادر کننده ویزا شوید! و در صورتی که تمایل به دریافت ویزا در زمانهای آتی از همان سفارت خانه را دارید بهتر است از همان کشور هم از محدوده شنگن خارج شوید.

درمورد کشورهای اروپا شرقی، اکثرشان به ایرانی ها به هیچ وجه ویزا نمی دهند! ولی اون تعداد محدودی که به ایرانی ها ویزا می دهند نظیر بلغارستان و مجارستان در صورتی که ویزای شنگن داشته باشید بدون هیچ مشکلی به شما ویزا خواهند داد در صورت نداشتن ویزا باید بتوانید ثابت کنید که به ایران باز خواهید گشت.

در مورد ویزای شنگن توجه داشته باشید که در صورتی توسط سفارتخانه های دیگر برای دادن ویزا به کشورشان مورد قبول واقع خواهد شد که ویزای شما مولتی پل باشد.

در زمان ورود به اروپا باید آمادگی هرگونه برخورد توهین آمیز را داشته باشید! البته کسی که با پاسپورت ایرانی سفر می کند به اندازه کافی جوک و مسخره هست اگر باور ندارید به تصویر جدید پاسپورت ایرانی و ترجمه های آن نگاه کنید تا متوجه بشوید که در ایران حتی یک نفر هم وجود نداشته که از انگلیسی سر در بیاورد تا حداقل چند عبارت ساده داخل پاسپورت غلط نوشته نشود!!!!

Passport

 

 
 
 
WebDarWeb